Üdvözlünk, Vendég. Kérjük jelentkezz be vagy regisztrálj. Did you miss your activation email?

Szerző Téma: filléres tuning  (Megtekintve 240130 alkalommal)

BeeJayDeeJay

• Vendég
Vá: Válasz/Re:filléres tuning
« Válasz #45 Dátum: 2007, November 27, 22:19:29 »
Szerintem az igazi hifista "kütyüz", készülékeket "moddol", DIY-ozik, csere-berél, valamint zenét IS gyûjt, hallgat, cserél, "moddol". (Nem fontossági sorrendben.)
Végül is errõl szól az egész, nem? Ostobaság beskatulyázni az embereket.

BeeJayDeeJay

• Vendég
« Válasz #46 Dátum: 2007, November 27, 22:24:31 »
istvan01 írta::
Idézet
21st írta::
Idézet
István, száz szónak is egy a vége, szvsz amirõl írsz, az kütyüzés, és nem a zenérõl szól, hanem "hangok tökéletesítésérõl". Ebben a stádiumban a hifi már nem az eszköz, hanem a cél.

Nem próbáltam ki semmit azokból, amit írtál, nem is fogok, mivel egy ideje már nem vagyok hajlandó azzal tölteni a drága szabadidõmet, hogy hangyafasznyi különbségeket, talmi értékeket hajszolva "tesztelgessek". Ha ez azt jelenti, hogy nem vagyok rendes hifista, hát vállalom. Csak az zavar egy picit, hogy a kütyüsök másoknak és talán saját maguknak is azt próbálják bemesélni, hogy ennek még bármi köze van a zene élvezetéhez.

Korábban is leírtam már a következõ történetet: egy barátom a vállalkozása keretein belül CD lemezek beszerzésével foglalkozik. Rajtam keresztül elég sokan vásároltak már tõle, és rendszeresen elõfordul, hogy valaki úgy rendel komolyzenét, hogy csak a zeneszerzõt és a mû címét jelöli meg, rábízva a döntést a cimborámra. Õ ilyenkor az alábbi kérdést teszi fel: zenebarátnak lesz, vagy hifistának? Az elõbbinek megrendeli azt, ami szerinte a legjobb elõadás, az utóbbinak meg azt, ami a legjobban szól.

Tamás

A feltételezésem úgy tûnik valósággá vált. Te úgy teszel errõl az egyforintos, meg a többi kütyüzésrõl (el)ítélõ véleményt, hogy meg sem kísérled kipróbálni, mert (1) rosszak az ilyen dolgokkal kapcsolatos korábbi tapasztalatid (2) nagyon meg vagy elégedve a nem tudom milyen rendszered hangjával, ha annál néha jobbat akarsz elmégy az operába, (3) te lenézed az ilyen hangyfxxxnyi dolgokat, ezek gyerekes dolgok (4) te már tudtál annyit szánni a HANGRA, hogy te megkaptad készen a gyártó-kereskedõktõl az elefánt nemi szervével összemérhetõ nagy durranást.

Ha így van akkor, te szerencsés megelégedett ember vagy. Viszont ebbõl én arra is következtetek, te minden zene beszerzésed (CD vagy LP) azonnal betalál, azok is egybõl a számodra a non-plussz ultrát jelentik, nem veszel azonos zeneszerzõtõl más kiadás-más elõadó zenét (ez most klaszikus zenére vonatkozik, én már inkább csak ilyeneket gyûjtögetek). Vagy tévedek, ott is igyekszel válogatni, keresni az élményekben gazdagabb elõadást, amihez azért csak kell az elõadói színvonal, felvételi akusztikai és technikai minõség. Ha zenében keressük a jobbat, akkor a lejátszórendszerhez miért ne keressük a jobb megoldásokat, akár hangya, akár elefántnyi méretekben?

Úgy egyébként miért gondolod, hogy emellett a hifizõk zenei ízlése kábelhallgató zenéktõl nem fejlõdik az igényes jó zenék felé. Te is tudod, egy bizonyos szint felett a technikailag gyengécske felvételek is tudnak úgy szólni, hogy a zene lényeggé válik és nem zavaró a kisebb dinamika, zaj, torzítás, hibás felvételi akusztika. Nálam például ez abban nyilvánul meg, hogy kezdek fanatikus operarajongó lenni, amit 5-10 éve még el sem nem tudtam volna elképzelni. Lemez kereskedõ barátod (ha még mûködik) jobb lenne, ha nem szelektálna a megrendelõk helyett, a kiválasztást bízza inkább rájuk.

István!

A fején találtad a szöget. Ennél jobban biztosan nem tudtam volna megfogalmazni.:-)

21st

• Vendég
Vá: filléres tuning
« Válasz #47 Dátum: 2007, November 27, 22:26:13 »
Mindegy, hagyjuk. Ahogy a Született gyilkosokban mondja Mickey: "A bárány nem tudja magáról, hogy õ bárány".

Vadász után szabadon: Mindenki úgy élvez, ahogy akar és ahogy tud.

BeeJayDeeJay

• Vendég
« Válasz #48 Dátum: 2007, November 27, 22:26:23 »
Idézet
AQ1 írta::
Idézet
Idézet
az alábbi kérdést teszi fel: zenebarátnak lesz, vagy hifistának? Az elõbbinek megrendeli azt, ami szerinte a legjobb elõadás, az utóbbinak meg azt, ami a legjobban szól.

Lp-t is tud xerezni?

Elvileg tudna, de nem szívesen foglalkozik vele, mivel baromi sérülékenyek az LP-k, és volt már, hogy ráfázott.

Én még nem fáztam rá sem LP-ben, sem CD-ben, illetve SACD-ben.

21st

• Vendég
« Válasz #49 Dátum: 2007, November 27, 22:30:26 »
BeeJayDeeJay írta::
Idézet
Idézet
Idézet
Idézet
az alábbi kérdést teszi fel: zenebarátnak lesz, vagy hifistának? Az elõbbinek megrendeli azt, ami szerinte a legjobb elõadás, az utóbbinak meg azt, ami a legjobban szól.

Lp-t is tud xerezni?

Elvileg tudna, de nem szívesen foglalkozik vele, mivel baromi sérülékenyek az LP-k, és volt már, hogy ráfázott.

Jó neked.

Te is szoktál több százezres tételben rendelni?

Petr

• Vendég
« Válasz #50 Dátum: 2007, November 27, 22:38:33 »
btamás írta::
Idézet
Petr írta::
Idézet
Idézet

A Helmholtz-rezonátor elvén mûködik!

http://www.danmarx.org/audioinnovation/theories.html

"The vent which extends into the cabinet tunes the enclosure to a specific frequency (known as fB) thereby acting as a high pass filter on the driver."

Pölö

Tessék, egy angol szakkönyv-részlet, melyben ott az akusztikai model - ebbõl egyértelmû, miért tekintendõ Helmholtz-rezonátornak:
http://en.wikibooks.org/wiki/Acoustics/Bass-Reflex_Enclosure_Design

Egyébként ki az a Dan Marx?: -))

Elõször is: Írtam, hogy nem helmholz rezonátor elvén mûködik? õõõõ nem.
Másodszor: A két állítás kizárja egymást? õõõõ nem.
Harmadszor: Ha már elkezdessz kötekedni miért cáfolod meg magadat rögtön a bizonyítással? Miért nem olvasod el az Alighments (azaz hangolás) passzust, az általad belinkelt oldalon:

"However, this design is limited because of the structure of | H(s) | 2. In particular, it has the structure of a fourth-order high-pass filter with all zeros at s = 0."

:blush:

Petr

• Vendég
« Válasz #51 Dátum: 2007, November 27, 22:55:38 »
Szeretnék témába vágni, nem csak offolni és okfejteni, hogy most az elefánt f@sz a jó vagy a hangyapäcs.

Sok kábelen látni ferrit gyûrût, ezeken általában 1x (jobb helyeken 2x) keresztülhúzzák vagy egyszerûen rácsatlakoztatják õket a kábelre. Én is így szoktam tenni a hangfal belsõ kábeleivel, 2x keresztülhurkolom egy ferritgyûrûn.

Pontosan nem tudom a fizikai (mágneses) modellét a rendszernek, de a kábel sugároz magából mágneses hullámokat. A ferrit magon keresztülfûzéssel a gyûrûbe zárjuk ezeket a mágneses hullámokat, mint ha egy vasmagos tekercsünk lenne. Állítólag a külsõ magas frekvenciás zajt is megszûri így az nem transzponálódik rá az alapjelre, de ezt nem én állítom.

Elég merev kábeleket használok és nem próbáltam még ki úgy, hogy leveszem-visszarakom így hangzásban nem tudok különbségekrõl beszélni, de ez nem jelenti azt, hogy nincs különbség.

Pecás

• Vendég
« Válasz #52 Dátum: 2007, November 27, 22:58:52 »
Ne civakodjatok már!Az még nem jutott eszébe egyik filléres tunning ellenzõnek sem,hogy nem csak azért foglalkozunk ezekkel az egyszerû,de nagyszerû dolgokkal mert nem vagyunk megelégedve a rendszerünk hangjával,és még jobbat akarunk.Hanem egyszerûen csak érdekelnek ezek a rendszerfejlesztési módok,és szeretünk foglalkozni vele.Magyarul örömönket leljük az ilyen féle foglalatosságban,és ettõl függettlenül ugyanúgy élvezzük a zenét, ha beválnak ,ha nem az ajánlott módszerek,mint azok akiket ez nem érdekel.

Jóccakát.

btamás

• Vendég
« Válasz #53 Dátum: 2007, November 28, 00:38:46 »
Idézet
Harmadszor: Ha már elkezdessz kötekedni miért cáfolod meg magadat rögtön a bizonyítással? Miért nem olvasod el az Alighments (azaz hangolás) passzust, az általad belinkelt oldalon:

"However, this design is limited because of the structure of | H(s) | 2. In particular, it has the structure of a fourth-order high-pass filter with all zeros at s = 0."

1/ A két állítás tökéletesen kizárja egymást.
2/ Nem "alighments", hanem alignments, ami általában igazításokat, de ebben az összefüggésben (matematikai) közelítéseket jelent. Az még hagyján, hogy nem tudsz rendesen angolul, de ha csak egy csöppet is értenéd, mirõl van szó, le kellett volna essen -például, mikor a Csebisev polinomokat megláttad- hogy itt már (a lap címének megfelelõen: -)  végképp nem a mûködésrõl, hanem a tervezésrõl, számításról írnak!

Tényeken nem fogok tovább vitatkozni...

U.i.: Nem helmholz, hanem Helmholtz.. de neked nyilván ez is tökmindegy és aki szóvá meri tenni, az kötekedik.

BeeJayDeeJay

• Vendég
« Válasz #54 Dátum: 2007, November 28, 07:50:39 »
Idézet
Idézet
Idézet
Idézet
Idézet

Lp-t is tud xerezni?

Jó neked.

Te is szoktál több százezres tételben rendelni?

...mivel ezzel foglalkozom.B)

BeeJayDeeJay

• Vendég
« Válasz #55 Dátum: 2007, November 28, 07:54:08 »
Idézet
Idézet

1/ A két állítás tökéletesen kizárja egymást.
2/ Nem "alighments", hanem alignments, ami általában igazításokat, de ebben az összefüggésben (matematikai) közelítéseket jelent. Az még hagyján, hogy nem tudsz rendesen angolul, de ha csak egy csöppet is értenéd, mirõl van szó, le kellett volna essen -például, mikor a Csebisev polinomokat megláttad- hogy itt már (a lap címének megfelelõen: -)  végképp nem a mûködésrõl, hanem a tervezésrõl, számításról írnak!

Tényeken nem fogok tovább vitatkozni...

U.i.: Nem helmholz, hanem Helmholtz.. de neked nyilván ez is tökmindegy és aki szóvá meri tenni, az kötekedik.

Mint angol nyelvtanár és szakfordító, azt kell mondanom, hogy TI ne civakodjatok, mivel egyikõtök sem tud megegfelelõen angolul.:angry:

Petr

• Vendég
« Válasz #56 Dátum: 2007, November 28, 08:15:48 »
Idézet

:laugh: Jogosak a helyesírási felvetések de a többi szöveged az vicc.

Az angolommal nincs baj, nincs szükség sértegetésre (vagy csak ez maradt már?). Olyan szó nincs, hogy alighments... szóval ez elgépelés nem félreértés.
http://szotar.sztaki.hu/dict_search.php?L=ENG%3AHUN%3AEngHunDict&O=HUN&flash=&E=1&sid=d0c370904f2688a187559e893daaf28b&in_form=1&W=alignment&M=1&P=0&C=1&T=1

BeeJayDeeJay

• Vendég
« Válasz #57 Dátum: 2007, November 28, 09:12:56 »
Idézet
Idézet

:laugh: Jogosak a helyesírási felvetések de a többi szöveged az vicc.

Az angolommal nincs baj, nincs szükség sértegetésre (vagy csak ez maradt már?). Olyan szó nincs, hogy alighments... szóval ez elgépelés nem félreértés.
http://szotar.sztaki.hu/dict_search.php?L=ENG%3AHUN%3AEngHunDict&O=HUN&flash=&E=1&sid=d0c370904f2688a187559e893daaf28b&in_form=1&W=alignment&M=1&P=0&C=1&T=1

Ha van nyelvvizsga-papírod róla, elhiszem. Hidd el, a cégem vezetése során találkoztam elég emberrel, aki azt állította, hogy nincs "baj" az angoltudásával, aztán a próbafordítás során kiderült, hogy mégsem így van.:(  Magyarországon sajnos rossz a helyzet a nyelvtudást illetõen.
A SZTAKI-szótárt meg bárki tudja használni. Ami a fejedben, az a lényeg.  :)

Karma = -19 ????

istvan01

• Vendég
« Válasz #58 Dátum: 2007, November 28, 09:22:38 »
Vissza tuninghoz.

Ferritekkel elég sokat kísérleteztem már. Akkor kezdett jobban izgatni, amikor a Shakti követ pakolgattam ide-oda, amit ugye sokan kedvelnek, meg sokan nem. A Shakti sem hat mindenütt egyformán van ahol ront, van hol semleges és van ahol tényleg használ. Az ár/érték viszonyát érdemes mérlegelni, amit tud azt mással, másképpen is el lehet-e érni?

A ferritgyûrû anyagában és hatásában is más mint Shakti, de úgy találtam, van ahol a Shakti a hatásosabb, van ahol ferritgyûrû. A gyûrûket természetesen rápróbáltam a kábelekre húzni is. A gyûrût elvileg két módon lehet beiktatni, közösmódusúan, vagyis az oda-vissza ér is átmegy rajta párhuzamosan, munkaáram nem okoz gerjesztést és differenciálmódusúan, vagyis a munkaáram mindig gerjeszti a ferritet. Annak elennére, hogy ezek a gyûrûk 1-50nH tartományú induktivitást jelentenek menetenként, sem interconnekt, sem spaeker, sem digitkábelen nem okoztak nálam javulást, valamilyen információveszteséget (hangyányi-t) hozott. Egyes-egyedül a 230V hálózati kábel külsõ köpenyre húzva, közösmódusúan és ott akár 10db-ot felhúzva is jó hatású. Aszimmetrikusan is jó, de ott már 1db gyûrû is elég, illetve a több az inkább zavart okoz.

Tápegység környékén a Shakti és ferritgyûrû is hatásos, a gyûrûket csak úgy az aktív eszköz közelébe helyezve. A gyûrûkkel könnyebb kísérletezgetni mint a Shaktival. De csak akkor szabad adott helyen hagyni, ha van hatása, viszont 1-2hónap után célszerû egy-egy ellenpróbát is elvégezni.

Javaslom a pakolgatás után, tuningkoncentrálás nélküli elmélyült zenehallgatást is.

Üdv István

btamás

• Vendég
« Válasz #59 Dátum: 2007, November 28, 09:55:27 »
Idézet

Mint angol nyelvtanár és szakfordító, azt kell mondanom, hogy TI ne civakodjatok, mivel egyikõtök sem tud megegfelelõen angolul.:angry:

O.K.
"Megfelelõen", azaz szakfordítói szinten én sem tudok angolul és pontatlanul is fogalmaztam. Mentségemre szolgáljon, hogy az alignment tucatnyi jelentése között nem lehet két mondatban "rendet vágni". Viszont: mivel a reflexdoboz számításának alapja nem más, mint néhány, aluláteresztõ szûrõnek megfelelõ matematikai közelítés, a hangolás szó használata ebben az összefüggésben helytelen! Jól mondom, Tanár Úr? : )-

A kritikánál azonban jobban örültem volna egy korrekt helyesbítésnek, ami egyértelmûvé teszi, hogy a "Chebyshev alignment" Csebisev(-féle) közelítésnek fordítása helyénvaló.