Üdvözlünk, Vendég. Kérjük jelentkezz be vagy regisztrálj. Did you miss your activation email?

Szerző Téma: filléres tuning  (Megtekintve 245908 alkalommal)

Fater

• Vendég
Válasz:filléres tuning
« Válasz #570 Dátum: 2008, December 27, 16:29:17 »
Hát ezt igazán nem értem miért ártana az árnyékolás, ha nincs bekötve, nem éppen az a szerepe, hogy a kinti káros hatásoktól védje a kábelben folyó jelet. A gyári kábeleken pedig mind a két oldalon rávan forrasztva az árnyékolás úgyhogy egy kicsit összezavar amit írtál.

istvan01

• Vendég
« Válasz #571 Dátum: 2008, December 27, 17:18:58 »
Fater írta::
Idézet
Hát ezt igazán nem értem miért ártana az árnyékolás, ha nincs bekötve, nem éppen az a szerepe, hogy a kinti káros hatásoktól védje a kábelben folyó jelet. A gyári kábeleken pedig mind a két oldalon rávan forrasztva az árnyékolás úgyhogy egy kicsit összezavar amit írtál.

A nem bekötött árnyékolás inkább antenna jelleggel magára szedi a zavarokat, miközben pont fordítva szeretnénk.

Egy koax jellegû kábelen ott tényleg be van kötve mindkét oldal, de az inkább magasabb frekin, szabályos és kötött lezárások közé van dugva a kábel. Magasabb frekin maga a jel meg nem is a belsõ meleg éren közlekedik, hanem az elválasztó dielektrikumban eltolási áramként, hullámtérben. Alapsávi kábeleknél DC-100kHz tartományban jobb megoldás aszimmetrikus és szimmetrikus jelátvitelre ha két jelvivõ ér csavart párt alkot, ez is ad egy kevés külsõ zavarvédelmet, ha van egy külsõ árnyékoló köpeny fonat, akkor tovább javul a zavarvédettség. Az árnyokoló köpeny által összeszedett jeleket meg le kell vezetni, lehetõleg stabil alacsony potenciára, ez lehet maga GND, de néha a GND-tõl független védõföld is. Az ilyen levezetõ viszont ne legyen több ponton levezetve (kábel két vége), mert azzal rögtön földhurok keletkezik, ami nem hogy csökkentené a zavarvédelmet, inkább újabbakat ad hozzá.

Fater

• Vendég
« Válasz #572 Dátum: 2008, December 27, 17:54:02 »
Ok mindent értek,még nem késõ a küsõ köpenyt az egyik felén leblankolom és az árnyékolásra szorítom az erõsítõ felõli oldalt pedig a kábelen lévõ felirat majd megmutatja.Köszi a segítséget!

Pecás

• Vendég
« Válasz #573 Dátum: 2008, December 27, 17:59:45 »
István.

Az olyan hálózati kábelen amelyiken van fém árnyékoló köpeny is,érdemes azt rákötni a védõföldre egybekötve a földvezetékkel a hálózati dugó oldalon,vagy nincs jelentõsége?
A másik kérdésem pedig az hogy a földelést nem igénylõ készülékeken van e annak szerepe hogy földeléssel szerelt kábelt használunk,vagy inkább földelés nélkül kössük be?

istvan01

• Vendég
« Válasz #574 Dátum: 2008, December 27, 18:30:32 »
Pecás írta::
Idézet
István.

Az olyan hálózati kábelen amelyiken van fém árnyékoló köpeny is,érdemes azt rákötni a védõföldre egybekötve a földvezetékkel a hálózati dugó oldalon,vagy nincs jelentõsége?
A másik kérdésem pedig az hogy a földelést nem igénylõ készülékeken van e annak szerepe hogy földeléssel szerelt kábelt használunk,vagy inkább földelés nélkül kössük be?

A kérdésed egy három eres (L/N/PE) kábelre vonatkozik, aminek van még árnyékoló köpenye is. Az árnyékolásnak mindig az a jobb, ha a köpeny a villásdugó oldalon, de csak ott, össze van kötve a földdel (PE). Ha kéteres a kábel, árnyékolás is van, a készülék meg nem kettõs szigetelésû, akkor az árnyékolás viszi a földet, ezért mindkét oldalon bekötendõ. Sajnos az én nem olcsó Sitlech SPX-20 kábelem ilyen. De ez a kábel éppen ideális ott, ahol a készülék kettõs szigetelésû, ott nem is szabad a készülékre vinni a védõföldet, viszont ha van árnyékolás, akkor a villásdugó oldalon szintén összekötendõ a védõfölddel.

Egy szabályt be kell tartani, a védõföld keresztmetszete nem lehet kevesebb a fázisvezetõnél.

Pecás

• Vendég
« Válasz #575 Dátum: 2008, December 27, 18:51:30 »
Köszönöm,azt hiszem értem is amit mondasz meg nem is.
Szóval háromeres kábelem van,plusz rajta az árnyékoló harasnya,a készülékek viszont megelégednek a kéteres kábellel is.Szóval most hogyan is kössem?
Bocsi, de csak nagyon amatõr szinten értek ehhez.:huh:

istvan01

• Vendég
« Válasz #576 Dátum: 2008, December 27, 19:02:51 »
Idézet
Köszönöm,azt hiszem értem is amit mondasz meg nem is.
Szóval háromeres kábelem van,plusz rajta az árnyékoló harasnya,a készülékek viszont megelégednek a kéteres kábellel is.Szóval most hogyan is kössem?
Bocsi, de csak nagyon amatõr szinten értek ehhez.:huh:

Ez talán már kiolvasható az elõbbibõl.
A villásdugó oldalon bekötöd a PE-t és az árnyékolást, a készülék oldalon meg egyiket sem. Az L meg N azt meg normálisan.

Pecás

• Vendég
« Válasz #577 Dátum: 2008, December 27, 19:20:56 »
Köszönöm,értek mindent.B)

Még a végén villanyász lesz belõlem,annyit olvasok ezekrõl.:)

istvan01

• Vendég
« Válasz #578 Dátum: 2008, December 27, 19:37:49 »
Idézet
Köszönöm,értek mindent.B)

Még a végén villanyász lesz belõlem,annyit olvasok ezekrõl.:)

Bármilyen triviálisnak tûnnek ezek a drótozások a 230V körül, két dologra állandóan tekintettel kell lenni. A szerelés során mindig feszültség mentes állapot legyen, illetve a szigetelések és rögzítések ne sérüljenek, stabilak legyenek. Nem árt egy kézimûszer sem az ellenõrzéshez.

Két hiba lehet ebbõl, vagy rajtunk megy át az áram (ne agy isten az ott bújócskázó gyermekünkön), vagy egy zárlat, áthúzás, érintkezõ melegedés okoz tüzet majd valamikor, amikor nem is vagyunk a közelben.

Fater

• Vendég
« Válasz #579 Dátum: 2008, December 27, 19:52:05 »
Sajnos az utóbbi megoldás volt a rosszabb a kebel így szétvágva visszaszürkült, de sebaj, van sata kábelem is az lesz a következõ áldozat. Ez van ha sokat van otthon az ember.:)

istvan01

• Vendég
« Válasz #580 Dátum: 2008, December 27, 22:52:14 »
Idézet
Sajnos az utóbbi megoldás volt a rosszabb a kebel így szétvágva visszaszürkült, de sebaj, van sata kábelem is az lesz a következõ áldozat. Ez van ha sokat van otthon az ember.:)

Ez a kísérletezés szépsége!:silly:

Ezzel meg majd nekem csökken a szavahihetõségem, rajtam marad a bélyeg. Ennek tudatában is vállalom, az aszimmetrikus (RCA) kábelnek az 1m-nél nagyobb hossz nem ideális, ha másért nem, mert nõ a kapacitása, ezzel csökken a magashang, a hosszú vezetõ ér kicsit zavarosabbá teszi a zenét. Te most meg épp az ellenkezõjét tapasztalod, ez az eset, nem az általános. Most mondhatnék egy okosat, kérj kölcsön egy referenci minõségû kábelt, ahhoz próbáld hallgatni, de referenci kábel igazából nem létezik, egy szint után inkább csak rendszerbe illõ kábel van.

A ferrit gyûrû nálam egyszer sem volt jó, nem is látok gyári audio IC kábelen ilyet.

Azért gondold meg, lehet a SATA kábel is csak kísérlet lesz, ha nem válik be, akkor sajnos eldobhatod. Elõbb utóbb keresni kellene egy \"rendes\" IC-et.
B)

ATTI2

• Vendég
« Válasz #581 Dátum: 2008, December 28, 00:21:17 »
Üdv Mindenkinek!   nem új kérdés de szeretnék konkrét megoldási lehetõséget kapni:   van két hálózati bébifigyelõm amithasználni kéne de olyan brummos hogy gyakorltilag nem használható. a hang jó de a             brumm majdnem elnyomja     Ha van válasz  KÖSZI

Fater

• Vendég
« Válasz #582 Dátum: 2008, December 28, 05:47:51 »
Nem rosszabb lett csak más,a dinamika vagy inkább a mélytere lett nagyobb és ezért hallom úgy, hogy elnyomja kicsit a többit. Egy üveg száll optikai kábel van még bedugva ehhez hasonlítom a másikat ,tudom nem egy ref kábel de hasonlítási alapnak jó.

Petr

• Vendég
« Válasz #583 Dátum: 2008, December 30, 00:30:34 »
zoli írta::
Idézet
Hello

Elméleti jellegû kérdésem lenne. Ha a hálózat tele van zavarjellel meg impulzusokkal, akkor egy 1:1-es leválasztó trafó ezeken nem tud segíteni jól gondolom? Vagy van annyi veszteség a vasmagon, hogy ezeket a zavarokat kiírtsa?

Jól gondolod. Nem tud segíteni, átviszi az összes jelet,
még a zavarjelet is, de az egyenáramot leválasztja.
Jelzem, hogy nem csak vasveszteség létezik, de ha ez
ennyire tetszik vehetjük ezt is. Ez a veszteség sajnos
nem az az intelligens fajta, hogy csak a zavarjeleken
okoz csökkenést... bár jó lenne. Azt nem tudom, hogy
zavarokat, hogy kell írtani... csökkenteni, vagy
megszüntetni esetleg.

Idézet
Megoldás lehet a szinus ujragenerálása egyenáramból. azaz 230:25V trafó, egyenirányító. oszcillátor, végfok, 25:230V trafó.

Vélemény?

zoli

Elég veszteséges kapcsolás és két trafó is kell hozzá, ott
meg ugye tudjuk, hogy vasveszteség is van. ;)

(Manapság úgy tûnik a transzformátor a sikk)

Petr

• Vendég
« Válasz #584 Dátum: 2008, December 30, 00:58:08 »
istvan01 írta::
Idézet
Idézet
A sufni tuning néha tényleg jó ! Találtam egy kábelt a melóhelyemen az elektronikai hulladék gyûjtõben, egy nagysebességû 2.0-ás usb kábelt, ez még nem nagy kunszt de felfigyeltem a két ferrit gyûrûre és alapból vastagabb volt a megszokottnál. Amikor megblankoltam duplaszigetelést és két pár ezüstözött sodrott rézkábelt találtam benne. Nekem ez alapján már megért négy dugót a végére. És láss csodát a kábel számomra nagyon szépen szólat meg már elsõ hallásra,nem tudom, hogy mondjam de sokkal kontrasztosabb lett a hang jobban kihallatszanak a hangszerek .Persze azt hozzáteszem a régi kábelem nem egy csúcs  de a készülékkel kapott tyúkbélnél azért jobb.  ]

Jó kísérletezést.

Ha ez a IC jó neked, de mégsem sajnálsz egy két variációt kipróbálni, akkor javasolnám a két ferrit gyûrût levenni. Nekem még analóg kábelre ráhúzott mágneses tulajdonságú anyag soha nem hozott javulást, inkább egy kevés elkenõdést. Ezzel szemben a hálózati kábelen szinte bármennyi ferrit és lemezgyûrût fel tudok húzni, ott a közösmódusú zavarokra jótékony hatással van.

Egy másik észrevétel. Szükséges neked ez a kb 2m hosszúságú IC? Nem elég a fele hosszúság? Ha viszont a fele is elég, akkor ne legyen közös kábelben a L és R oldal. Ilyen közösen vezetett kábelt szerintem gyáriban sehol sem árulnak.

NONO! Kontárkodni tetszik professzor úr...

Elõször is szeretném a tudtodra adni István, hogy
elfelejtetted velem megosztani az általad oly nagyra
tartott kábel eneriga tisztítási elmélet alapjait. Sebaj,
ezek szerint a fantáziád szüleménye és nincs valóság
alapja.... Magyarul hazudtál.

Másodszor pedig a jelenlegi hozzászólásod is bõdületes
ostobaságokat tartalmaz. Kezdjük ott, hogy fogalmad
sincs, hogy miket írsz le. Hál istennek elsõsorban már
csak magadra vonatkoztatsz.

Az USB magas frekvencián mûködik. Ezért a kábel
két végére, felteszem a kétirányú kommunikáció miatt
feltettek egy egy ferrit gyûrût. Miért? Áram járta
vezetõ mágneses teret hoz létre maga körül, a magas
frekvenciás EMI/RFI zajokat pedig a ferrit gyûrû
magába zárja, egy egymenetes tekercsként mûködve.
Gyakorlati haszna tehát, hogy egymást ne sugározzák
a kábelek. Ezt talán már elmagyaráztam neked egyszer
itt... de látom hasztalan.
Mivel a ferrit konkrétan nem kerül a jel útjába ezért
azon nem módosít SEMMIT. Lehet, hogy te ezt másképp
hallod, vagy inkább úgy mondom, hogy másképp éled
meg, de ez már a te fantáziavilágod ami nem egyenlõ
a valósággal. De te ettõl ne legyél elkenõdve! :laugh:

mágneses tulajdonságú anyagból sok van, ez így kevés,
nézd át ezt:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrimagnetism

Tudod te, hogy mi az a közös módusú zavar? Mert ha