Üdvözlünk, Vendég. Kérjük jelentkezz be vagy regisztrálj. Did you miss your activation email?

Szerző Téma: filléres tuning  (Megtekintve 243775 alkalommal)

btamás

• Vendég
Vá: Válasz/Re:filléres tuning
« Válasz #165 Dátum: 2007, December 06, 23:09:32 »
Simi írta::
Idézet
..a benne használt  kábelek kb a villanybojler kábeleivel egyenértékûek (csúszósarus noném vezetékek), ezért gondoltam az átkábelezésre.

Nem kétségbevonva, hogy hatalmas változást értél el és azért arra is van esélyed, hogy jól jártál:
1. Rendkívül károsnak tartom a szemléletet, ami ebbõl a mondatból sugárzik. Hol van az elõírva, hogy egy közönségesnek kinézõ, noname* madzag nem szólhat jól?
2. Éppen ezért óriási tévedés azt hinni, hogy a legtöbb gyártó nem foglalkozik a belsõ kábelezéssel.
3. Egy valóban jó hangsugárzó karakterét meghallgatásos tesztek figyelembevételével alakítják kiegyenlítetté, zeneivé. Így állhat elõ az abszurdnak tûnõ helyzet, melynek -sajnos- nem egyszer fültanúja voltam: a hangszórók értékével vetekedõ "speciálkábellel" sikerült a \'best buy\'-ból átlag alatti, mûfaj- és zenefüggõ, helytelen arányokat mutató dobozt faragni.

Mindenesetre, ha bejáratódott a mostani, csinálj ellenpróbát - mondanám én, de inkább nem mondom. Ahhoz, hogy (rövidebb újra-bejáratás után) ugyanazt kapd vissza, meg kellett volna jelölni a végeket, melyik hová csatlakozik.

* a feliratozás néküli drót talán éppen egy a villamosiparban elismert, nagynevû kábelgyár terméke (ezzel együtt a hangja még simán lehet átlag alatti)

btamás

• Vendég
Vá: filléres tuning
« Válasz #166 Dátum: 2007, December 06, 23:29:54 »
Petr írta::

Idézet
A bi-wire lényege pont az, hogy mivel itt teljesítményátvitelrõl van szó legyen 2x annyi kábel ugyanarra a hangfalra, hogy kisebb legyen a feszültségesés a hangfalakig.

Te érted is, amit írsz? Ha ez volna a cél, bekötnék a duplázott kábelt ugyanazokba a dugókba. Biwire=kétutas kábelezés. Egyébként rendszerint többet árt, mint használ.

Aki emiatt véglegesen a szimpla hangszórókábel mellett dönt, annak egyet tudok ajánlani: a dobozon belül kösse át ugyanarra a csatlakozópárra a magas és a mély-közép szekció bemenõ drótjait. Így lehet megszabadulni a fidelity által leírt problámától.

Idézet
.Egyébként ajánlom, hogy mindenki nézze meg, hogy mekkora vezeték megy a hangszórók lengõtekercséhez. Hiába csináltok bi meg tri wire-ezést, ha megfeszültök is az a kis keresztmetszet leszûkíti az átvihetõ teljesítményt.

Nem szûkül ott le számottevõen semmi a keresztmetszeten kívül (hány század ohmos is az a rövid szakasz??)

Sõt, hifista állatoknak kifejezetten javallott, hogy szedjék szét a a hangszórót és vizsgálják meg a lengõtekercset, mennyire kis keresztmetszetû:>
(Szétbarmolt hangszórókért nem vállalok felelõsséget!)

btamás

• Vendég
« Válasz #167 Dátum: 2007, December 07, 00:17:09 »
Idézet
...aztán cseréltesse ki azokat is...:woohoo:  

A flexibilis átvezetést?! Ilyet ajánlani, még viccnek is rossz!

Simi

• Vendég
« Válasz #168 Dátum: 2007, December 07, 08:31:16 »
Mivel kipróbáltam, és SOKKAL jobban szól a KEF-em,azért írok ilyet le.
Ha szerinted káros ez a szemlélet- a Te ügyed.
Mit gondolsz, kb 250 eFt alatti hangsugárzókat milyen vezetékkel hozzák forgalomba?

btamás

• Vendég
« Válasz #169 Dátum: 2007, December 07, 11:30:29 »
Idézet
Mivel kipróbáltam, és SOKKAL jobban szól a KEF-em,azért írok ilyet le.
Ha szerinted káros ez a szemlélet- a Te ügyed.
Mit gondolsz, kb 250 eFt alatti hangsugárzókat milyen vezetékkel hozzák forgalomba?

Nos, ez nem egészen az én ügyem! Rengeteken kábelez(tet)ik át a hangdobozaikat anélkül, hogy tudnák, mit csinálnak. Anélkül, hogy fogalmuk lenne róla, mitõl képes a "jól szóláson" túl zenélni (ha nem ilyen, minek megvenni?!). A kábelek "lelkivilágáról" alig tudnak valamit.

Szerencsével jártál, de ebból általános következtetést levonni nagy bátorság. Azok a gyártók, akik árkategóriától függetlenül rendesen összehangolt dobozt kínálnak (másfélét mire jó megvenni?), anélkül is "beletervezték" a drótokat, hogy külön foglalkoztak volna azok sajáthangjával.

Látszólag nem ide tartozik, mégis tanulságos a Naim filozófiája. Õk elvból nem használnak különleges kábelt, ám ugyanannyit (ha nem többet) törõdnek vele, mint némely méregdrága high-end motyó gyártója. Készülékeikben egyébként amolyan, az audiofilek körében megvetés tárgyát képezõ "kutyaközönséges gatyamadzagok" találhatók: -)

Petr

• Vendég
« Válasz #170 Dátum: 2007, December 07, 11:38:40 »
btamás írta::
Idézet

Idézet
A bi-wire lényege pont az, hogy mivel itt teljesítményátvitelrõl van szó legyen 2x annyi kábel ugyanarra a hangfalra, hogy kisebb legyen a feszültségesés a hangfalakig.

Te érted is, amit írsz? Ha ez volna a cél, bekötnék a duplázott kábelt ugyanazokba a dugókba. Biwire=kétutas kábelezés. Egyébként rendszerint többet árt, mint használ.

Az a bi-amping.

fidelity

• Vendég
« Válasz #171 Dátum: 2007, December 07, 11:40:27 »
Aztán vannak olyan high-end motyók amibe már "Szõkekapitányék" bele sem tudnak nyúlni mert, nincs is benne vezeték. :lol:

btamás

• Vendég
« Válasz #172 Dátum: 2007, December 07, 11:41:45 »
Petr, esetleg utánanézhetnél a dolgoknak, mielõtt ekkora ökörségeket írsz (vagy legalább rajzold le magadnak, blokkvázlati szinten a kétutas erõsítést és a kétutas kábelezést).

Petr

• Vendég
« Válasz #173 Dátum: 2007, December 07, 12:04:36 »
Semmi szükség rá, bár roppantul kusza amit írsz, megpróbálom értelmezni.

A lényeg:
amirõl te beszélsz az a bi-amping. vagyis van egy aktív hangváltó és külön a magas és mély frekvenciának egy-egy erõsítõ amikbõl külön kábelek futnak. Ez így két utas kábelezés.

A biwire-nél két kábel pár fut ugyanabból az erõsítõbõl a hangfalig. Itt külön a magas ill. külön a mély hangszóró hangváltójába végzõdnek. Ez így nem két utas, a kábleeken végig a közös jel fut, onnan választja szét a hangváltó. Néhányan belemagyarázzák, hogy ez azért is menõ mert más sebességgel terjed a magas és mély frekvencia, de a lényeg, hogy ha ökrözés helyett gondolkodnál, akkor rájönnél, hogy tualjdonképpen itt csak a kábel kersztmetszete változott meg nagyobbra a hangváltóig.

Amire te gondolsz, hogy én gondolok :) az talán a bridge-ing... de csak találgatok. Vaggyis, hogy 2 erõsítõ hajt 1 hangfalat. Viszont ha tényleg ezt hiszed akkor nem értrem miért nem érted ezt se. Na mindegy.

Esetleg utánnanézhetnél a dolgoknak, tölthetnél kicsit több idõt is a fogalmazással. Az általad favorizált wikipedia is segíthet a szemléltetésben.

fidelity

• Vendég
« Válasz #174 Dátum: 2007, December 07, 12:05:26 »
Idézet
btamás írta::
Idézet

Idézet

Az a bi-amping.

A dupla kábelezés a bi-cable. A bi-wire az csak a hangdoboz felöli végén lesz duplán szétosztva. Nyilván igazából csak akkor van értelme az egésznek, ha a doboz képes  fogadni a megnövekedett létszámú dugókat vagy sarukat.

fidelity

• Vendég
« Válasz #175 Dátum: 2007, December 07, 12:07:54 »
Azt hiszem lemaradtam.

istvan01

• Vendég
« Válasz #176 Dátum: 2007, December 07, 13:21:12 »
Szegény Kaporka, ha a mostani értelmezések alapján próbálná megérteni a hangfal-erõsítõ összekötési változatait, akkor nagyon nagy bajban érezheti magát. Én most nem szeretnék magyarázkodni, csupán felsorolni a kétutas hangfalhoz az eseteket csak egy mono oldalhoz:

1.   1 db erõsítõ + 2-vezetõeres kábel + 1 pár csatlakozó hangfalon + hangváltó

2.   1 db erõsítõ + 4-vezetõeres kábel + 2 pár csatlakozó hangfalon + szeparált hangváltó

3.   2 db erõsítõ + erõsítõnként 2-vezetõeres kábel + 2 pár csatlakozó hangfalon + szeparált hangváltó

4.   aktív hangváltó + 2 db erõsítõ + erõsítõnként 2-vezetõeres kábel + 2 pár csatlakozó hangfalon  (passzív hangváltó kikerülve)

Feltételezem, ezekre gondoltatok.

Más

Egy további majdnem filléres tuning javaslat. Az ötlet nem tõlem származik, de én eredményesen használom már vagy tíz éve.

Az alsóbb kategóriás hangdobozokat  300-400eFt-ig, meglehetõsen vékonyka és többnyire 16 vagy 19mm vastag MDF-bõl készítik. Az MDF egy elfogadható kompromisszum az anyagválasztásban. Viszont a nagyobb és többhangszórós dobozoknál már problémát jelent a dobozfalak rezonenciája. Erre két módon készülnek a gyártók, egyre több belsõ merevítõ bordát szerkesztenek belûre és egyre vastagabb, többrétegû dobozfalakat építenek. Ez a fajta építkezés nagyjából úgy mutatkozik, hogy egy 3 utas hangdoboz egyre nehezebb, 50-300 kg-ot is elérheti.

A könnyebb és olcsóbb dobozoknál, azok között is inkább az állvány nélküli állódobozoknál jótékony hatású a dobozra helyezett súly. Nálam ez 30x30x3,5 cm-es tömör vasdarab. Mérete pont akkora, mint a doboz felsõ síkja, kívülrõl be van borítva filccel. Ennek súlya 24kg, ha néha fel vagy le kell szedni, nem könnyû a fogása.

Mit csinál ez a súly? Leszorítja a dobozt, nem engedi pattogni, a súlya által a falakban keletkezõ rezonenciát részben csillapítja és a rezonociákat lejebb hangolja. Az alacsonyabb rezonencia nem mindig hasznos, viszont a csillapítási hatása jóval nagyobb, mint a lejjebb került rezgések. A hangbéli változásban a térbeli leképzést javítja, még talán a hangszóró kosár testlekötésnél is erõsebben.

Ezt a 24kg leszorító súlyt jobb lenne inkább a dobozon belül több merevítõvel és vastagabb falakkal megoldani, de egy kész gyári doboznál erre nincs lehetõség.

Ez a súly felpakolás nem biztos hogy minden doboznál garantáltan segít, de nagyon sok esetben a kisebb-könnyebb dobozoknál lehet jótékony.

Kíváncsi lennék egy két tapasztalati beszámolóra, akit érdekel és nem sajnálja rá az idejét. Mindenféle elméleti okoskodásra nem vagyok kíváncsi, meg hogy gyárilag ezek a dobozok tökéletesen jól hangoltak, minden egyéb variálás csak ront a viselkedésen, na ez nem érdekel.

Üdv minden kísérletezõnek
István

Vanos

• Vendég
« Válasz #177 Dátum: 2007, December 07, 13:31:10 »
Idézet
fidelity írta::
Idézet
Vanos írta::
Idézet
És ha az eret az utolsó centimétereknél "kettészeded", és egyik az egyik csatira, másik a másik csatira megy? (A másik polaritásnál ugyanez)
Én pár napja ezt csináltam. Se jobb, se rosszabb nem lett.:huh:

Hát valószínûleg ez nem jó megoldás.

A bi-wire lényege pont az, hogy mivel itt teljesítményátvitelrõl van szó legyen 2x annyi kábel ugyanarra a hangfalra, hogy kisebb legyen a feszültségesés a hangfalakig. Semmire se mész ha ugyanazt a kábelt kettészeded.

Legegyszerûbb ha az áram szemszögébõl nézed: A biwire nem más mint, hogy van egy tavad amit egy folyó táplál, és te belevezetsz még egy folyót. Amit te csinálsz pedig nemmást mint, hogy ugyanazon 1 folyó torkolatánál egy mesterséges szigetet húzol fel így két fele folyik ugyanaz a vízmennyiség.
(ez csak egy képletes szemléltetés)

Egyébként ajánlom, hogy mindenki nézze meg, hogy mekkora vezeték megy a hangszórók lengõtekercséhez. Hiába csináltok bi meg tri wire-ezést, ha megfeszültök is az a kis keresztmetszet leszûkíti az átvihetõ teljesítményt. Elég lenne a hangfalcsatlakozáson egy nagyobb felületû kontaktust biztosítani. A hatalmas bika-kábelekkel csak a szomszéd csajnak imponálhattok (ami persze nem utolsó szempont ;) ).

Tisztában vagyok vele. Ami miatt ezt csináltam, az a rögzíthetõség, a jobb kontakt. Saru nincs a kábelek végén. Mivel elég vastag a kábel nem tudtam úgy rögzíteni, hogy azt mondhassam: tökéletes.

A saru kérdésével hogy álltok? Többet árt mint használ?

btamás

• Vendég
« Válasz #178 Dátum: 2007, December 07, 14:10:43 »
Petr!

Olvasd el még egyszer. Hol írtam én az erõsítõrõl? És ugyanarról a hangszórókimenetrõl miért ne lehetne két úton kábelezni? Mit nem lehet ezen érteni?

A bi-wiring precízebb, nem-hifista megfogalmazásban>> a kétutas hangsugárzó szekcióit, a szokásostól eltérõen nem az keresztváltónál vagy a hangdoboz bemeneti kapcsainál, hanem az erõsítõ hangszórókimenetén közösítjük (és csakis ott!).

Lényegét tekintve ez az elektromos/kábeltévé/LAN hálózatszerelésbõl  ismert csillagpontos elrendezéssel rokon. Olyani, mint amikor két külön áramkört húznak ki a mérõtõl illetve a biztosíték/MCB táblától.

Fontos hasonlóság!>> Az körönként elkülönített fogyasztók az elektromos hálózatnál és itt is  csak a saját terhelésüknek megfelelõ áramot hajtják át egy-egy vezetékpáron (értelemszerûen  kiseebbet mint a közösön). Ugyanannak a kábelnek a megduplázásával viszont nem változik a fogyasztóra (jelen esetben valamelyik hangszóróra) jutó keresztmetszet!

Petr

• Vendég
« Válasz #179 Dátum: 2007, December 07, 20:48:31 »
istvan01 írta::
Idézet
Az alsóbb kategóriás hangdobozokat  300-400eFt-ig, meglehetõsen vékonyka és többnyire 16 vagy 19mm vastag MDF-bõl készítik.

:huh:

210eFt-ból rétegelt lemezbõl olyan hangfalat csináok neked, hogy csak na... merevítésekkel, éllekerekítéssel, rezgéscsillapításall, gyapjúzással, festéssel mindennel együtt. És ez nem alsó kategória... habár nem tudom neked mi számít annak ha 400e Ft-ért ilyen hulladékból összerakott számít alsónak.