Üdvözlünk, Vendég. Kérjük jelentkezz be vagy regisztrálj. Did you miss your activation email?

Szerző Téma: Audio-libra alátét  (Megtekintve 26833 alkalommal)

honda_lovag

• Vendég
Audio-libra alátét
« Dátum: 2006, Július 03, 14:30:11 »
Sziasztok,

Néhány hónapja használok Libra-alátéteket a CD-játszóm (Linn) illetve a hangsugárzók (Aurum Cantus) alatt. Az elsõ tapasztalataim jók, de elhelyezéssel biztosan lehetne tovább játszani. Kíváncsi lennék mások véleményére, tapasztalataira.

Üdv,Péter

petimre

• Vendég
Válasz/Re:Audio-libra alátét
« Válasz #1 Dátum: 2006, Július 03, 17:16:19 »
Hello!

Nekem is van a cd (T+A) alatt 3 db libra, egy a táp, egy a lemez, egy pedig harmadikként, hogy egyensúlyban legyen a lejátszó..
Nálam kifinomultabb, részletezõbb lett a hang.
Más elhelyezéssel még nem próbálkoztam, de az inkább érdekelne a hangfalra milyen hatással van.
Az én hangfalaim közel 30 kg/db, még nem cseréltem le librára a tüskéket, súly miatt nem is nagyon tudom lehet-e?, meg mennyire lehetne észrevenni a hangzáson?

Üdv.

Imre

istvan01

• Vendég
« Válasz #2 Dátum: 2006, Július 03, 20:13:19 »
Én az elsõ 3db-os LIBRA-t  két hónappal ezelõtt próbáltam ki a szokásos ellenérzéssel, hogy ez már megint egy újabb ezoterikus izé, amiben talán van valami, esetleg van olyan rendszer és fül, ami és aki ki tudja mutatni az ígért javulást. Az elõzetes aggályokkal szemben minden hi-fi barátnak teljes õszinteséggel állítom, hogy készülék alátétként nálam a legjobb megoldásnak bizonyult, a korábban használt Soundcare normál és titán tüskékimnél sokkal eredményesebben végzik készülékek idegen és saját rezgéseinek semleges elvezetését, szigetelését. Én direkt összehasonlítást nem végeztem a hasonló golyós alátétetekkel, de bizton állítom a LIBRA az edzett üveglencsével sokkal alkalmasabb a vízszintes rezgések eltüntetésére, illetve a megmaradó függõleges rezgések minimális reflexiójú alátámasztására. A rendszeremben, az utóbbi években elvégzett kisebb-nagyobb tuning változtatások között a LIBRA hozta a legjobb minõség/költség javulást. Szerintem bõven megállná a versenyt a nemzetközi porondon ez a magyar találmány.
Azóta már minden készülékem alatt LIBRA van, kivéve a Furutech hálózati elosztót. (De még az is lehet hogy az alatt is érdemes kipróbálni.) A legjelentõsebb hatást a CD játszó (Pioneer PD-75) alatt hozta kb 2 egységnyit. A többi készülék: LP alatt (Project RP6.9 + VDH MC10 Special) 1,2 egység, a hangfal alatt 1 egység  (55 kg 3 utas DIY), az erõsítõ alatt 0,9 egység (ALL DHT csöves monoblock 35 kg) a hatása. Mérõszámok meglehetõsen szubjektívek de legegyszerûbben így tudom kifejezni rendszeremben a hatását.  

Még mindig csodálkozom azon, hogy a különleges fordított lemez mechanikás PD-75, amiben a meghajtó és azon belül a lemeztányér többszörös lágy és rugalmas felfüggesztésû – a mostan szokásos CD-ROM stílusú merev meghajtóknál lényegesen kifinomultabb –  hogyan tud ennyit profitálni a LIBRA alátétbõl. A PD-75 nem tartalmaz semmilyen belsõ tuningot, s a 12 éves konstrukció a LIBRA-val hihetetlenül analógosan tud szólni, mentes szinte minden digitális gríztõl.

Érdemes kipróbálni, én eddig nem halottam olyanról, aki csalódott volna benne. Tapasztalatom szerint a CD játszóval érdemes elõször kísérletezni.

Üdv István

istvan01

• Vendég
« Válasz #3 Dátum: 2006, Július 04, 08:09:28 »
Hello Péter
A hosszúra sikeredetett élmény beszámoló mellett a kérdésedre elfelejtettem válaszolni. A LIBRA elhelyezése a készülék alatt nem tûnik kritikusnak, nincs rá aranyszabály. Ha most a CD játszóra koncentrálunk, akkor a többnyire az eredeti lábak közelében, vagy ha láb korrekt kialakítású, akkor lehet a láb alá is tenni. Persze rögtön jön az a probléma, hogy a készülékek 99%-a négy lábú, LIBRA-t pedig mindenképpen csak 3 ponton érdemes használni. Tanácsos kitapogatni azokat a pontokat, ahol készülék nehezebb alkatrésze van, pld trafó, de a meghajtó közelében is érdemes alátámasztást keresni. A készülék burkolatait levéve szemrevételezéssel könnyebb a stabilabb (rezgésmentesebb) pontokra rátalálni. Tudom azt is javasolni, hogy ha külön levehetõ az alsó burkolat, akkor annak kihagyásával érdemes közvetlenül a fém sasszi lemezt LIBRA-val alátámasztani. Általában az alsó sasszi lemezen nincs akkora sík felület, hogy a korong egyszerûen felfeküdjön, de itt már be kell vetni némi trükköt, pld plasztik gyurmát.
Ha meg van a jónak tartott három alátámasztási pont, akkor oda fel kell ragasztani a LIBRA sík korongját, pld a készlettel mellékelt kétoldalú ragasztóval, vagy egy kevés FBS-el.
Én még fontosnak tartom a LIBRA alatt is javítani a maradék függõleges rezgések kezelését. Erre egy vékony filc az alsó lencse alá, alatta valamilyen kellemes fa felület. Attól lefelé még mindig érdemes valamilyen korrekt hi-fi asztalkát használni, mert ugye a földön kényelmetlen a CD kezelése.

Üdv. István

honda_lovag

• Vendég
« Válasz #4 Dátum: 2006, Július 04, 09:22:28 »
Szia Imre,

Az én hangfalaim (http://www.china-highend-hifi.com/prod0212111125.htm)egyenként 36 kg-osak és eredetileg gyári tüskén álltak. A tüsketartó lapot egy 8 mm-es plexivel cseréltem ki, ez hozzá van csavarozva a dobozhoz, az eredeti     alátét csavarhelyeire. A plexi alá került a 3-3 libra. Gond nélkül bírja a súlyt. A hatás hasonló volt a CD-librásításhoz: a mélyek feszesebbé váltak (elõször mintha kevesebb basszus, de valójában a puffogás fogyott), közép és magas kevésbé szõrõs, a tere nagyon sokat javult. Egy-két korábban nem tetszõ felvételem (Bach kantáták, kemény nõi énekhang) lágyabbá, analógabbá, természetesebbé vált. Valamikor a régi Hifi Magazinban jelent meg (ortofon hangszedõk összehasonlításakor) az "1 orto" mint mértékegység. Egyet éppen csak hallasz, 10 orto egy nagyságrendnyi ár-változásnak felel meg. én a hangsugárzóknál 5-6 orto-nyi javulást tapasztaltam. Azóta még egy készletet helyeztem el a Linn Sondek lp-játszó alá, a hatás hasonló. Úgyhogy, ha családod elfogadja a hangfalak himbi-limbijét (nem vészes, egyszer mellégurult, de a plexinek köszönhetõen semmi nem történt.

Üdv, Péter

honda_lovag

• Vendég
« Válasz #5 Dátum: 2006, Július 04, 09:31:22 »
Szia István,

Köszi a tippeket, el kezdtem igazgatni a korongokat, valamit-valamit lehetett hallani. Szerencsére a Linn Ikemi-nek elég merev a doboza, csak hát azok a fránya csavarok... De tényleg logikusabb a rezgõ, súlyosabb részek alá téve kiegyensúlyozni a gépet. Azt hiszem, én is elkezdek tovább próbálkozni (elõ- és végfok)

Üdv, Péter

hifimanus

• Vendég
Tényleg jobb?
« Válasz #6 Dátum: 2006, Július 04, 10:08:29 »
Sziasztok!
Tényleg jobb a Libra készülékalátét, mint a Soundcare hasonló terméke?
H-manus

hifimanus

• Vendég
Tényleg jobb?
« Válasz #7 Dátum: 2006, Július 04, 10:08:48 »
Sziasztok!
Tényleg jobb a Libra készülékalátét, mint a Soundcare hasonló terméke?
H-manus

istvan01

• Vendég
Válasz/Re:Tényleg jobb?
« Válasz #8 Dátum: 2006, Július 04, 11:25:07 »
Hello H-manus
A Soundcare tüske és a LIBRA is ugyan azt a célt akarja elérni, de teljesen eltérõ módszerrel. Én a tüskék között a Soundcare-t nagyon korrektnek tartom, tisztességes árú, a titán az kicsit aránytalanul drága, persze a benne lévõ titán nem olcsó. Ha az elõzõekben általam megjelölt egységben akarom kifejezni a hatását a CD alatt, a LIBRA 2 egységet ér, a Soundcare normál 0,4-et, a Soundcare titán 0,6-ot ér. Viszont lényeges különbség, hogy a  LIBRA sokkal többet tesz a CD hangjának az analógosításáért, mint bármelyik Soundcare tüske.
Egyszerûen ki kell próbálni. Szerintem, ha rendelsz egy készletet, nem fogod visszaküldeni.
Nekem van egy csomó fiókban pihenõ Soundcare-m, majd jó lesz az íróasztal vagy egyéb hi-fi hallgató helységben lévõ bútor alá.  

Üdv István

JOCÓ

• Vendég
« Válasz #9 Dátum: 2006, Július 04, 12:06:09 »
Üdv!
én a Nordost Pulsar Pointot is ajánalnám mindenkinek, ismerõseim közül szinte mindenkinek fordított állásban muzsikál igazán jól.Ezen kívül a Hivox és a Clarus is készít jó rezgéscsillapítót.
Arról, hogy Libra magyar találmány, hát ha jól tudom az Audio Note csinált szinte teljesen ugyanilyet Daruma néven, ez nem biztos csak nagyon gyanús azért.Nem a rosszindulat beszél belõlem, meet még ha ugyanaz is, akkor is olcsóbb.
JOCÓ

JOCÓ

• Vendég
« Válasz #10 Dátum: 2006, Július 04, 12:06:25 »
Üdv!
én a Nordost Pulsar Pointot is ajánalnám mindenkinek, ismerõseim közül szinte mindenkinek fordított állásban muzsikál igazán jól.Ezen kívül a Hivox és a Clarus is készít jó rezgéscsillapítót.
Arról, hogy Libra magyar találmány, hát ha jól tudom az Audio Note csinált szinte teljesen ugyanilyet Daruma néven, ez nem biztos csak nagyon gyanús azért.Nem a rosszindulat beszél belõlem, meet még ha ugyanaz is, akkor is olcsóbb.
JOCÓ

honda_lovag

• Vendég
« Válasz #11 Dátum: 2006, Július 04, 12:40:41 »
Szia Jocó,

A hivox magát a Librá-t árulja. Én próbáltam a Darumá-t. Ez ugye fémbõl van, de nekem olyan "éppen csak" volt a hatás. Nagyon sokat játszottam a librával, pl: szilikon olaj az alsó tálcába öntve - szétkent, mosódott lett a hang. Azt gondolom, hogy valószínûleg az edzett üveg és (nagyon fontos) a nagyobb átmérõ az, amitõl nekem tényleg a libra jött be leginkább. Nem ide tartozik, de egyszer a dvd-m alatt is kipróbáltam és kontrasztosabb lett a kép. Kávéfõzõ alatt még nem teszteltem.

Üdv, Péter :)

halfnote

• Vendég
« Válasz #12 Dátum: 2006, Július 04, 14:48:12 »
JOCÓ írta::
Idézet

JOCÓ

pusztán a dolgok tisztába tételéhez:

valóban létezik egy Daruma nevezetû golyós rezgéscsillapító eszköz. Ezt a Final Laboratory gyártja (sajnos a weblapjukat nem tudom megnyitni, aminek címe http://www.finallab.com ezért egy forgalmazó lapján található oldal linkjét teszem ide,ahol a Final Lab címszó alatt final tesztek nézhetõek meg http://www.venushifi.com/reviews.shtml ). Hosszú évek óta kísérletezõ japán kis "manufaktúra" akik nem feltélenül médi-mark árban dolgoznak,de a minõség sem azonos. Valahova tényleg az egykori japán Audio Note világhoz áll közel, mind szellemében,mind minõségében.
A libra története igen rövid. Elsétáltak a Daruma honi forgalmazójához, kértek egyet, "megnézegették",majd kb 1hónap elteltével megvalósították orvosi lencse és csapágygolyó segítségével. Talán ez a legolcsóbb megoldási mód.
Belõlem se a rosszindulat beszél, de ez nekem visszatetszõ, azzaz, hogy az interneten és széles-e hazában azt a hírt terjesztik róla,hogy a saját találmánya a gyártónak és sokéves fejlesztés eredménye. Az fõleg, hogy lépten-nyomon azt az információt hintik el, hogy sokkal jobb,mint a Daruma alátét. Nos nyilván hamar kiderül,hogy én magam lelkes "daruma-gyûjtõ" vagyok, így értetlenül állok a jelenség elõtt. Ráadásul engem az isten nem tudna révenni, hogy kicseréljem a darumáimat librára. 1, mert sokkal jobb hatással van a hangra nálam a daruma alátét, mint a libra (persze ez adódhat abból,hogy inkább a high-end azon rétegét képviselik  készülékeim, ahonnan maga a Daruma származik és amilyet maga a Final Laboratory is megvalósít). 2, a Daruma 50-60kg-ig kb hitelestíve van és esélye sincs a törésnek. 3, mechanikai kialakítása végett a csillapítást elvégzi,ellenben a kisebb gömbsüveg miatt kisebb a kilengése (ez hangsugárzók esetén elõnyös) de ami a legfontosabb, hogy a külsõ palásttal párhuzamosan futó perem miatt nem is tud szétcsúszni egymáshoz képest a két "pogácsa". 4, a ténylegesen hosszú fejlesztés eredménye egy olyan ötvözetbõl készült alátét,amit egyik ismerõsöm felkérésére igen jó szakemberek nem tudtak leutánozni. Ez esetleg a-végett érdekes, hogy ez is mutatja a tudatos és hoszantartó fejlesztést,lévén az utánzatok abszolut nem hozták a daruma teljes hatását,csak annak kicsi hányadát(kétlem,hogy egy bagóért beszerezhetõ orvosi lencse és egy csapágygolyó ne jutott volna eszükbe,de nem lehet tudni). 5, van bennem annyi tisztelet az eredeti "feltaláló" irányába, hogy nem egy idegen tollakkal ékeskedõ gyártmányért adok ki 25ezer Ft-ot,hanem az eredetiért 27-et. 6, van bennem annyi becsület,hogy azt a forgalmazót megtisztelem vásárlásommal,aki ezzel a jelenséggel engem megismertetett.

Persze igazából nincs min csodálkozni,hisz voltak mér ebben az országban (és biztos máshol is) tizedáron Mana asztalok, Townshend légpárnás állványok, utángyártot nordost kúpok, ongaku(nemecsek) erõsítõk 200ezerért és a sor végeláthatatlan. Talán valahol a Neoton Familia Sandokánja zárná(vagy nyitná?). Ez a mi kis országunk. Én Európába igyekszem, így próbálok európaiként élni!

Természetesen mint minden témában, így a hifiben is a vélemények egyénenként eltérõek, így mindenkinek szíve-joga bármi mellett avagy ellene letenni a voksot. Nyilván van,aki úgy gondolkodik mint én és van aki nem.

istvan01

• Vendég
« Válasz #13 Dátum: 2006, Július 04, 17:02:01 »
Hello mindenkinek
Van-e valaki közületek, aki tud olyan valakirõl, vagy olyan tesztrõl, ahol több golyós rendszerû alátétet hasonlított egymáshoz, netalán azok között a LIBRA is szerepel? Jó lenne, ha ez az összehasonlítás nélkülözne minden kereskedõi, gyártó érdeket, elõítéletet, ellenérzést.

Engem egyáltalán nem befolyásol a LIBRA használatában, hogy az szabadalmaztatott találmány-e, vagy sem, mint zenebarát én a jobb hangot keresem. A szabadalmi bejelentés körülményirõl a LIBRA gyártóját és Magyar Szabadalmi Hivatalt meg lehet kérdezni.

A LIBRA anyagválasztása az edzett üveg és az INOX golyó, azok méretei, véleményem szerint egyedivé teszik, és lehet, hogy ezek tulajdonságok azok, amitõl másképpen viselkedik, mint a hasonló de nem üvegalapú golyós alátétek. Hogy ez a másképp viselkedés minden esetben a létezõ legjobbat produkálná, az persze nem biztos. Ha annak tartanánk, akkor beleesnénk abba a hibába, hogy ha valaki megalkotta a tökéletest, azt már csak gyönge utánzatokkal lehet másolgatni, tehát ne is gondolkozzunk azon, hogyan lehet egy elvet, egy funkciót eredményesebben, netalán még olcsóbban is kialakítani.  

Egyszer valaki megalkotta a gépkocsira való gumiabroncsot az akkori idõk igényeinek és technológiai lehetõségek szerint a legjobbat. Ha nem gondolkoztak volna azon, hogy lehetne azt jobbá tenni, akkor ma is csak 30km/orával közlekednénk, nem beszélve a Forma1-es kocsikról.

Üdv István

JOCÓ

• Vendég
« Válasz #14 Dátum: 2006, Július 04, 21:04:31 »
Üdv!
Köszönöm apontosítást a Darumáról, így már jobban képben vagyok, azért írtam hogy nembiztos.
A HIVOX légpárnás alátétére gondoltam,ami még jó lehet . Habár a bicikli gumibelsõvel is el lehet játszani, mint "alátét", fabrikálókedvûeknek jó szórakozás lehet.
Egyébként az utánzat dolgok nagy zöbbségben nem hozzák az eredeti kigondolt termék minõségét.
JOCÓ