Üdvözlünk, Vendég. Kérjük jelentkezz be vagy regisztrálj. Did you miss your activation email?

Szerző Téma: Analóg lemezjátszó?  (Megtekintve 391647 alkalommal)

Irvine

• Vendég
Re:Analóg lemezjátszó?
« Válasz #840 Dátum: 2011, Április 06, 13:03:25 »
Pali923!

Köszönöm a linket!
Elkezdtem az elejéről olvasni a topikot kb. a 35. oldal környékén járok, de nagyon tömény az anyag. :) De el fogom olvasni végig! Mostmár nagyjából kezd összeálni a fejemben a beálíítási sorrend. A túlnyúlást nem igazán tudtam, hogy mennyire kell állítani, de ha jól sejtem kb. annyira amennyit a gyártó megad, szóval 19 mm. Egy oldalon, van ahol egy program ilyeneket számol.

Üdv: Ervin

pali923

• Vendég
« Válasz #841 Dátum: 2011, Április 07, 08:55:26 »
Elkezdtem az elejéről olvasni a topikot kb. a 35. oldal környékén járok, de nagyon tömény az anyag. :) De el fogom olvasni végig!

Az biztos, hogy nehezen emészthető, de érdemes elolvasni. Purist az egyik legjobb ebben az országban az analóg témában, hihetetlen sokrétű ismeretei vannak. Van más fórum is ilyenekről, de ez a legrövidebb.  :)
Azért lehet, hogy érdemes elgondolkodni egy szakember bevonásán, bennem is felmerül sokszor, de valóban élvezetes számomra maga a "szerelés" is.
Még egy link, bár biztosan benne volt a fórumban. A legjobb adatbázis talán, minden kar, PU stb. benne van:
http://www.vinylengine.com/
« Utoljára szerkesztve: 2011, Április 07, 09:00:20 írta pali923 »

Obi wan

• Vendég
« Válasz #842 Dátum: 2011, Június 27, 14:46:45 »
Systemdek IIX900/ Rega RB 250 pároshoz milyen hangszedő illik leginkább?
Jelenleg Ortofon MC-15 MK2 van, ezt szeretném lecserélni. Keret: 100 egység.

Nem elérhető szlali

• Old hifi group
  • törzstag
« Válasz #843 Dátum: 2011, Október 17, 10:52:37 »
Sziasztok !
Végre összeállt a Thorens TD 160 S MK V sasszi+ Rega RB 250 (Mouth) kar.
Az ellensúly ,és a tartó már saját gyártmány (netről ellesett nem saját fejlesztés).
Folyamatban van több ellensúly tuning de így is jó a hangja .
Így ezzel a megolgással kb 1/2 óra a tűerő beállítása ezen változtatni akarok.
Igaz nem fogok naponta hangszedőt cserélni .
üdv szlali

Nem elérhető szlali

• Old hifi group
  • törzstag
« Válasz #844 Dátum: 2011, Október 22, 20:23:15 »
Sziasztok !
A következő Rega RB 250  tunning .
Itt a tartó cső helyett egy tömör csap van ,az ellensúly tömege pedig a csapágy síkja alatt van.
Az anyag pedig kór nem mánesezhető .
üdv

Irvine

• Vendég
« Válasz #845 Dátum: 2011, December 18, 15:12:37 »
szlali!
Szép és biztos jó is lett az ellensúly!

Itt a tél eljött újra a hifizés ideje számomra.
Lemezjátszó beállítását még mindig nem teljesen értem ehhez kérnék segítségek.
A lejátszó: pro-ject RPM 1.3
A gondom a következő, azt nem tudom, hogy a gyári protractor alapján beállítva a a külső 250 mm-es és a belső 130 mm-es beállító helyen is párhuzamosnak kell lennie a karnak a vonalakkal és a hangszedőnek is párhuzamosnak kell lennie?
Mert ha a 250 mm-es helyen minden párhuzamos akkor a 130 mm-es helyen nem párhuzamos.
      Vagy ez lehetőség, hogy az ember inkább kintre, vagy bentre állítja??

250 mm-es külső rész (itt párhuzamos a kar a fotó ellenére,  sajnos a "shel" oldala nem párhuzamos végig.)

130 mm-es belső rész

csikar

• Vendég
« Válasz #846 Dátum: 2011, December 19, 15:59:25 »
Szia Irvine!

Megpróbálok segíteni. A fotóidon jól látszik, hogy a külső ponton minden rendben, csak belül van gond. Ebben az esetben, amikor a belső ponton a hengszedő "befelé néz", a lemez közepe felé, akkor úgy jutsz közelebb a megoldáshoz, ha a pu-t tovább húzod kifelé a karban, azaz növeled a túlnyúlást. Ezt csak érzésből lehet eltalálni, elsőre nem fog sikerülni, próbálgatni kell. Addig kell így játszani, míg mindkét ponton párhuzamos lesz a hangszedő teste a vonalakkal. Ekkor - elvileg! - megtaláltad a szükséges túlnyúlást.
A karral magával ekkor nem kell foglalkozni, csak a hangszedővel. Mindeközben az antiskating erőt vedd nullára! A hangszedő (és a tű) merőlegességét egy pici tükörrel tudod ellenőrizni: tedd a tányérra, engedd rá a tűt és figyeld a "két hangszedőt" egyszerre; azonnal feltűnik, ha csálén állna.
Nézd meg az itt látható Ortofon protractor ábrácskáit, beszédesebbek, mint az én szövegem:
http://www.acrylteller.com/ORTOFON-Cartridge-alignment-protractor

Néhány további kiegészítés:
- A hangszedő beállítása során ügyelj arra is, hogy a pu hossztengelye és a shell hossztengelye egybe essen.
- Az általam követett sorrend, ha egy üres karba kell hangszedőt berakni:
1. antiskating ellenőrzése (és 0-ra állítása);
2. pu becsavarozása, ideiglenes rögzítése, karkábelsaruk csatlakoztatása;
3. a kar kiegyensúlyozása: szépen lebegjen, vízszintesen;
4. 0,5-1,0 g tűerő beállítása abból a célból, hogy a túlnyúlás beállítható legyen (a kar leengedhető legyen);
5. túlnyúlás beállítása, ahogy fentebb már írtam;
6. a kar egyensúlyának újraállítása (most már tűvédő nélkül!, óvatosan!!!);
7. javasolt tűerő beállítása és ellenőrzése tűmérleggel;
8. végül az antiskating beállítása.
- A Purist által leírtak valóban figyelemreméltóak és kimerítően részletesek. Olvasni és megérteni is kimerítő. Sokkal könnyebbé válik, ha előbb áttanulmányozod Degrell László Lemezjátszók és hanglemezek c. könyvét, azon belül is a 4. fejezetet. Megismertet azokkal a fogalmakkal, melyek birtokában Purist instrukciói világossá válnak.
Megtalálható a HiFi Magazin jubileumi CD-s kiadásán is.
« Utoljára szerkesztve: 2012, Március 01, 10:31:51 írta csikar »

Irvine

• Vendég
« Válasz #847 Dátum: 2011, December 21, 07:08:21 »
Szia csikar!

Köszönöm a segítséget, amint időm engedi a két ünnep között, megpróbálom megcsinálni az ideális beállítást!
Azért gondolom a komolyabb hosszabb karos lemezjátszókon be lehet úgy állítani, hogy a shel is párhuzamos a vonalakkal, nem csak a hangszedő.?
Mindenképpen át fogom tanulmányozni az álltalad említett művet.
Igen tényleg nem egyszerű megérteni, a Purist álltal leírtakat, de megpróbálom. Annak ellenére, hogy végigolvastam a topicot eddig sikerült eljutnom.
  Nagyon érdekes ez a analóg lemezjátszó kérdés! Ahogy olvastam a topicot, felmerült valakinek, hogy milyen legyen a meghajtás, gumi, fonott zsinór stb.
Gondoltam kibróbálom, hogy a gyári gumi helyett  a Purist álltal említet fonott zsinórt, mert én is azt gondoltam, hogy a motor egyenletlen forgásból adódó fordulatszám ingadozást a gumi elnyeli és jobban szól vele. A pro-ject gyári szíja egy kör keresztmetszetű fehér rugalmas tejgumi szerűség. És nagy meglepetségemre igaz én nem az álltala említett fonott horgász zsinórt használtam, hanem sima cérnát, de hallhatóan jobb lett a hang. Nem másképp szól, hanem jobban! Mert a cérnával a gitár húr megpengetésénél, már azt is hallom, amikor úgymond hangosodik a húr. Nos ezek után estem nagyon de nagyon gondolkodóba, hogy vajon mit tudhatnak a komoly lejátszók egy komoly hangszedővel.
Ennek a kis teszt elvégzése után, mostmár "nem sokkalom" az Orgin-live motorját és a hozzá tartozó vezérlő elektronika árát.
Úgy látszik, hogy igen kevés az én lemezjátszóm tányérjának az 1.6 kg-os súlya az egyenletes forulathoz.
A komoly lemezjátszókba, csak DC motort használnak?

csikar

• Vendég
« Válasz #848 Dátum: 2011, December 21, 21:05:26 »
Azért gondolom a komolyabb hosszabb karos lemezjátszókon be lehet úgy állítani, hogy a shel is párhuzamos a vonalakkal, nem csak a hangszedő?
Szia!

Természetesen. Úgy kell lennie. A Te lemezjátszódon a shell szélei párhuzamosak egymással - és ez megkönnyíti a beállítást. Párhuzamos kell legyen a hangszedőd hosszanti éleivel. De ez csak akkor igaz, ha a pu jól van berakva!
Ha tahát azt látod. hogy a hangszedő párhuzamos a protractor vonalaival, de a shell szélei nem, akkor a pu hossztengelye nem esik egybe a shell tengelyével. A hangszedő "el van csavarodva", nincs a helyén (ezt nem tudom egyszerűbben megfogalmazni). Ezt korrigálni kell!
Talán itt is működik a tükrös módszer: vidd a tükör fölé a kart/hangszedőt, de ne engedd rá, csak világitsd meg alulról egy erősebb lámpával és figyeld a tükörben a shell szélének és a pu-test széleinek párhuzamosságát. Így mintegy "alulnézetből" látod az egészet.

A motorokról és szíjakról nem sokat tudok, ezt a terepet átengedem másnak  ;D .

üdv.: csikar

csikar

• Vendég
« Válasz #849 Dátum: 2012, Február 09, 15:21:21 »
... amint időm engedi a két ünnep között, megpróbálom megcsinálni az ideális beállítást!
Szia Irvine!
Sikerült? Kiváncsi vagyok, mire jutottál.

tench

• Vendég
« Válasz #850 Dátum: 2012, Február 27, 21:51:47 »
Sziasztok!

Van egy 440- es tuningolt Tesla-m, Shure M97- es hangszedővel.
Az utóbbi időben tűnt fel, hogy mintha torzan szólnának a lemezek, amiben a ma vásárolt mérőlemez is megerősített. Illetve áthallás is van, ami főleg a számok közt hallható. Visszaolvastam a fórumban, és úgy gondolom, h a  követéssel lehetnek gondok. A hangszedőt a sablonjára ráengedve látszik, h nem teljesen párhuzamos, kb annyira kint, mint bent. A kar csapágy felőli végén vannak csavarok, csak elég speckók (lsd képet), és nem tudom min kéne állítanom, h minden OK legyen. Rontani persze nem szeretnék a helyzeten, meg szerelőhöz se cígölni a gyalut (van vagy 15 kg :)  ), ezért gondoltam előbb itt kérdezősködöm, hátha tudtok segíteni.
Köszi

csikar

• Vendég
« Válasz #851 Dátum: 2012, Február 28, 11:39:35 »
Szia tench!

Igyekszem segíteni, és ennek jegyében a legfontosabb: ne nyúlj a "speckó" csavarokhoz!
Merem ezt azért javasolni, mivel ismerem ezt a típust (ilyen volt az első lejátszóm, anno a '70-es évek második felében). Azok a csavarok a kar tűcsapágyainak szorosságát hivatottak beállítani. Ebben a karban ugyanis zafír kúpok illeszkednek acélból készült fészkekbe (vagy fordítva), egy pár a függőleges, egy másik pár a vízszintes irányokban. Ez látszik is jól, ha megnézed közelebbről a hátsó kardán-részt. A kétlyukú csavarokkal az alsó-felső (bal-jobb) zafírpersely párok szorosságát lehet(ne) állítani.
Amennyiben a kar hátsó fertályát óvatosan fel-le, ill. jobbra-balra megmozgatva nem érzel kotyogást, lötyögést, akkor nem szabad hozzányúlni, hogy megmaradhasson a gyári beállítás. Ha viszont észlelsz kotyogást a kar mozgatása közben, az azt jelentheti, hogy az évtizedek során a csapágyazás megkopott, a kar 'kikotyogósodott', a stabilitása megszűnt. Ez pedig okozhatja azokat a torzítási tüneteket, amikről írtál. Ez esetben a házilagos utánállítás marad, ami szerintem kicsit rizikós, de nem lehetetlen, és célszerzám kell hozzá. Túlszorítva durván meg lehet növelni a csapágysúrlódást, ha pedig laza marad, akkor az egész kar kotyogni fog, továbbra sem lesz stabil.

Sajnos más okok is állhatnak a tünetek hátterében. Sérülhetett a hengszedő tűje, elöregedhetett a Shure tűbefogó része - az a rész, ami rugalmas szokott lenni. Nem hasal rá a hangszedő a lemezre? Jobban, mint eddig?
Másik lehetőség: kicsi a beállított tűerő (valamiért elállítódott), ezért a tű össze-vissza verődik a barázdában és ez jól hallható torzítást okoz. Ellenőrizni kellene, jelenleg mekkora, és ez hogyan viszonyul a Shure-hoz ajánlott tűerőhöz.

Bocs, egyet nem értek: "...áthallás is van, ami főleg a számok közt hallható." A számok között többnyire csönd van, így ekkor áthallásról sem beszélhetünk (legalább is füllel hallhatóról nem).

A sablon segítségével kimutatott eltérés utalhat némi kargeometriai hibára (a túlnyúlás nincs pontosan beállítva), de ez olyan mértékű torzítást nem szokott okozni, ami már ennyire zavaró lenne.
Ennek korrigálására viszont nem a kar hátsó csavarjai szolgálnak, hanem a shellben levő hosszúkás csavarhelyek, melyekben a fellazított hangszedő előre-hátra eltolható.

Remélem segítettem kicsit.

üdv.: csikar

tench

• Vendég
« Válasz #852 Dátum: 2012, Február 28, 19:44:59 »
Szia csikar!

Köszönöm szépen a segítséget!
Most már tudom, h azért speckók a csavarok, h mezei halandó nem piszkálgassa őket. :)
Úgy néz ki a csapágyazás rendben van, mert kotyogást nem tapasztaltam.
A Shure kb 2-3 éves, és nem sokat hallgattam LP-n mostanában zenét, ezért meglepne,
ha a pu-al v. a tűvel lenne gond....
Tűnyomásmérőm nincs még sajna, így azt nem tudom ellenőrizni, h megfelelő súllyal éri az a
lemezt.
Az áthalláson azt értem, h a számok előtt pár pillanatig halkan hallani, h mi fog szólni a lemezről.

A shellen lévő csavarhelyeken mit értesz? A felül lévő két csavart kéne kilazítanom, és utána beállítanom
a hangszedőt?

üdv.:
tench

csikar

• Vendég
« Válasz #853 Dátum: 2012, Március 01, 11:40:12 »
Tench!

Nem valószínű, hogy a Shure elöregedett volna, ahhoz még valóban fiatal. Azért érdemes lenne mikroszkóppal, vagy legalább egy erős kézinagyítóval ránézni a tűre, nincs-e valami baja. Sérült tűvel ki lehet végezni a lemezeket, szép sorjában, ahogy hallgatod őket... és eközben még torzít is...
Sajnos a nagyítóval csak egy durvább hiba fedezhető fel.
Tűmérleget mielőbb érdemes beszerezni, pl. a Shure SFG-2-t. Az NC440 karján levő eltolható súly rúdjának egy-egy rovátkája - ha jól emlékszem (ez nem biztos!) - 0,5g (5 cN) tűerőváltozásnak felel meg.
Idézet
A shellen lévő csavarhelyeken mit értesz? A felül lévő két csavart kéne kilazítanom, és utána beállítanom a hangszedőt?
Igen, így kellene, de sajnos a Teslában ez nem tehető meg. Anno a lemezjátszó gyárilag beépített hangszedővel (Tesla VM2101, ill. VM2102) került piacra. Valami okból nem úgy tervezték a shellt, hogy abban egyszer valaki pu-t fog cserélni; nem alakították ki a túlnyúlás beállításának lehetőségét.
Ha megnézed pár bejegyzéssel föntebb a #845 számút, annak is a fotóit, láthatod, hogy a shellben a hangszedőt rögzítő csavar számára nem egy furatot, hanem egy rést alakítottak ki, melyben a pu. előre-hátra húzható és így beállítható sablon segítségével (melyet ékes angol nyelven protractor-nak neveznek) a megfelelő túlnyúlás, ami a legkisebb szöghibát biztosítja.
Gyanítom, hogy a VM hangszedők, ill. a Shure geometriája (a csavarok által meghatározott egyenes és a tű közötti távolság) nem tökéletesen azonos, emiatt a Shure tűjének túlnyúlása sem lehet azonos az eredeti hangszedőkével. Ez okozhatja, hogy az általad végzett "sablonos" ellenőrzés nem adott kielégítő eredményt.
Ne feledd azonban, hogy a sablon két pontjára pontosan beállított hangszedő szöghibája csak azon a két ponton lesz nulla, a lemezsugár összes többi pontján kisebb-nagyobb mértékben mindig lesz hiba.
A belsőbarázda-torzítás csökkentésének egyik lehetséges módja pont az, hogy a beállítósablon mindkét pontját beljebb visszük, a lemez közepe felé, azaz a belső barázdák területén minimalizáljuk a szöghibát. Ez persze magával hozza azt is, hogy ekkor a lemez elején lesz nagyobb a hiba.

Végül az "áthallásról".
Figyeld csak meg: ez a jelenség azon régebbi lemezeknél fordul elő, amiket még "rendesen" csináltak. Vagyis a lakklemez vágását analóg magnóról végezték. A mágnesszalag egymáson fekvő rétegei átmágnesezték egymást, így a - főként nagy hangerővel kezdődő - zeneszámok előtti csöndes részre átíródó szomszéd réteg hangját lehet ilyenkor hallani. Ilyen "előhangok" a modernebb, pl. digitális alapú felvételeknél nem fordulnak elő (ld. pl. a Hungaroton hibrid lemezeit, ahol a felvételeket már digitálisan rögzítették, csak vágás előtt 'analógizálták' vissza és amelyek jelzése SLPD-vel kezdődik: ezeken ilyet nem lehet hallani).
Tehát ez nem a lemezjátszó hibája, hanem a lemezé.

tench

• Vendég
« Válasz #854 Dátum: 2012, Március 01, 12:55:10 »
Szia csikar!

Köszi a kimerítő választ.

Igazából nem drámai a probléma, csak szeretnék minél többet kihozni a rendszerből. Meg szeretek is régi fekete lemezeket gyűjteni, meg persze hallgatni is.
A tűt majd megvizsgálom, remélem nincs vele gond, mert vannak lemezek, amiken kevésbé hallható a torzítás. Ha gázos lenne, akkor gondolom mindegyik lemezem egyformán rosszul szólna.
Az áthallással kapcsolatban is igazad lehet, mert nagyrészt 70-es évekbeli, nagyrészt minőségi lemezeket hallgatok.
A beállításhoz mérőlemezt szoktál használni?

üdv
tench