Hello Pecás
Ebben a hálózati kábel vagy hifi ösvény kérdésben annyi vélemény, ajánlás elhangzott már, hogy ebben nehéz újat mondani.
Néhány szempontot én is írnék, ha gondolod figyelembe veszed.
Válassz egy számodra optimális kábelt a fali aljzattól az erõsítõig megfelelõt és elég erõset. Ezek a kábelek többnyire árnyékoltak, általában litze szerkezetûk, mert különben nehéz hajlítani. Van azért olyan hálózati kábel is, ami kettõ tömör érbõl áll, plusz árnyékolás. Néha külön vezetõm van a védõföld, de takarékosabb az, ha a védõföldet eleve az árnyékoláson viszik. Önmagában ez földhurkot nem okoz, az árnyékolás keresztmetszete viszont nem lehet kevesebb, mint a vezetõszálé.
Ha meg vagy elégedve a választott kábeleddel, akkor javaslom ezt a fajtát beépíteni a falba is. Ez teljesen logikus lépés, miért változzon a kábel viselkedés néhány méterenként. A fali csövek nem biztos, hogy elég vastagok hozzá, de nekem befért a 16mm-es csõbe egy 2*4mm2 árnyékolt, kívül mûanyag köpenyû kábel. A behúzáshoz célszerû zsírozni a köpenyt, de ez a többi vastag drót behúzásánál jó módszer. A minél vastagabb ér egy határon felül már nem biztos hogy elõny, én 6mm2 fölé nem mennék. A 6mm2-es drótot még talán be lehet küzdeni a shuko aljzatba, de 10-eset már nem.
A hálózati kábel és a dedikált hifi ösvény tulajdonképpen egy szûrõ-elválasztó funkciót is ellát, és itt most a 10-20m hosszig igaz, minél hosszabb annál jobb a szûrõ funkciója. A 3m szerintem kevés lesz ehhez. Viszont bármilyen kifinomult is ez spéci 230V-ra szánt kábel, azért a hálózati áram rondaságait ami az áramszolgáltatótól és ház többi fogyasztójától származóan megjelenik az óránál, csak nagyon kis százalékban tudja befolyásolni, pozitív és negatív értelemben is. Sokkal többet tudnak tisztítani a hifi áramszûrõk, vagy áramregenerálók. Mindenesetre, ha egyszer mégis használsz majd ilyet, akkor az is jobban fog viselkedni, ha falból tisztességes áramvezetõrõl kapja az energiát.
Üdv István